top of page
Ada Lana Dervišević

Kaj pomeni biti možati moški?

Pisal se je 13. november, 2020. Internet je preplavila naslovnica ameriške revije Vogue, na kateri je prvič v zgodovini bil moški in na presenečenje mnogih - v ženski obleki. Seveda se je na večini spletnih platform začela burna razprava o sami naslovnici in slikah britanskega pevca Harryja Stylesa - ob morju pozitivnih komentarjev se je ustvaril ocean negativnih. Zelo glasna je bila konzervativna aktivistka Candace Owens, ki je na svojem Twitter profilu zapisala:

“There is no society that can survive without strong men. The East knows this. In the west, the steady feminization of our men at the same time that Marxism is being taught to our children is not a coincidence. It is an outright attack.”

(o. p. Ni družbe, ki bi lahko preživela brez močnih moških. Vzhod to ve. Na zahodu enakomerna feminizacija naših moških hkrati s tem, ko se marksizem uči naše otroke, ni naključje. To je odkrit napad.)

Na koncu je še dodala svoj znameniti stavek, ki je sedaj postalo gibanje:

“BRING BACK MANLY MEN” (o. p. Vrnite nazaj možate moške.)



Sama verjetno pri pouku zgodovine ni preveč sledila, saj so se skozi celotno zgodovino “možati močni moški” oblačili bolj ženstveno. Že v prazgodovini, kjer so moški bili zelo lovsko naravnana družba in lovili živali, so imeli del živalske kože zavezane okoli svojega pasu, to oblačilo je bilo najbolj podobno današnjemu krilu. Krila so uporabljali moški in ženske številnih najstarejših civilizacij človeštva:

nenavadne obloge in pasovi za Egipčane, toge v Antiki, okrašeni vojaški kostumi za Azteke in mnogi drugi.

Številni starodavni kostumi so temeljili na ideji krila, zgolj zato, ker so bili enostavni za izdelavo in so omogočali veliko svobodo gibanja. Ne glede na to, ali so se ljudje borili, gradili, kmetovali ali se ukvarjali s kakšnim verskim obredom, so bila krila poceni in učinkovita. Kratka krila med vojaki z višine Rimskega cesarstva so omogočala hitrost v boju in so veljala za simbol moškosti.

Zgodovinarji ugotavljajo, da so hlače nastale zaradi mraza in jahanja. Če so se družbe ločile po spolu glede na to, kdo je jahal konje, se boril, se je zdelo normalno, da so hlače počasi postale "moška" potreba. Ker večina od nas več ne jaha konjev vsak dan, je to danes neuporabna logika.

Z razvojem krojenja v 14. stoletju so se hlače postopoma začele povezovati z moškostjo. Ko so moške tunike v 15. stoletju postale krajše in bolj oprijete, so moški začeli nositi nogavice za zaščito nog, skozi cel srednji vek in renesanso pa so moški še vedno nosili krila.



Tunika ali kratko krilo je bilo celotno zgodovino človeštva ključni del moške obleke. Čeprav so še v 19. stoletju akademiki in menihi nosili obleke, se je razmejitev med moškimi hlačami in ženskimi krili dokončno uveljavila okoli 19. stoletja.

Takrat se je razvila miselnost, da je moški, ki je oblečen v žensko obleko ženstven in zato oslabel ter se vrača v manj sofisticirano preteklost ali išče pozornost.

Prišlo je do splošnega odpora do moških kril. Toda ideja, da so krila povsem ženstvena, je v resnici zelo zahodno usmerjena.

V večih kulturah, od Indije do Japonske in jugovzhodne Azije, ogrinjala in krila ostajajo povsem sprejemljiva oblačila za odrasle moške. Arabci nosijo tudi specifično tuniko imenovano thwab, tako da je na vzhodu nošenje moških tunik vsakodnevno prakticirano.

Žalostna je sploh misel, da se v 21. stoletju ljudje ukvarjajo s tako nepomembnimi stvarmi.

Na koncu dneva, je res pomembno, ali moški raje nosi hlače ali žensko obleko?

Kdo sploh je možati moški? Kar predstavlja možatega moškega je zelo subjektivna stvar in je ne moremo točno določiti. Meni osebno je moški možat, če nosi ali krilo ali hlače, če se v tem počuti dobro, udobno, in je zadovoljen v svoji koži. Oblačila, ki jih nosijo moški niso nikakršni dokaz “moškosti, možatosti, moči.”

Če vam kot moškim ni prijetno ob misli, da bi nosili obleko, vas v to noben ne sili. To ni vsiljevanje mojega lastnega mnenja drugim. Nosite lahko karkoli - hlače, krila, obleke… A problem je v tem, da “moške v ženskih oblačilih” družba zavrača že dobri dve stoletji zaradi nastalih stereotipov. Najhitreje se bolj ženstvene moške poveže z njihovo spolno usmerjenostjo ali oslabljenostjo, kar je zgrešena miselnost.

Kos oblačila, ki ga oseba nosi, ne bi smela označiti osebe negativno v očeh drugih ljudi.

Pomembno je, kakšna je oseba po srcu, njena načela, vrednote, ne pa spol, rasa, spolna usmerjenost, veroizpoved, nacionalnost ali kakšna oblačila nosi.

Candice Owens rada poudarja, da je Bog sam odredil, da so vsi moški ustvarjeni akcijski junaki, kar je daleč od resnice.

Smo v letu 2020, kjer bi ženske, ki želijo biti akcijske junakinje in moški Disneyjeve princeske, morali imeti pravico biti karkoli si sami želijo.




Viri:

Take a trip through 300 years of men’s fashion, Smithsonian magazine, 2016, URL:

The history of men and skirts, Bustle, 2017, URL:

Conservatives are blaming the fall of Western Civilization on a dude wearing a dress, Medium, 2020, URL: https://medium.com/humungus/bring-back-manly-men-34a9911e5b02

(citirano: 12. 12. 2020)

231 views1 comment

1 Comment


gregakoski
Feb 19, 2021

Tudi sam sem mnenja, da je skrajni cas da se grške toge vrjeno kot modni trend.

Like
Post: Blog2_Post
bottom of page